Kanal tedavisi, ölmekte olan ve iltihaplı bir dişi tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Eğer kanal tedavilik bir işiniz varsa dişinizin ömrünü uzatmak için çok geçtir. Bu durumda dişiniz enfekte olmuş ve artık çekilmesi gerekir.

Ölü olan dişi çektikten sonra o kısım boş kalır. Boş kalan alanı yapay bir dişle doldurmak gerekir. Yani bu durumda implant kullanmak gerekir. İmplant yerine kanal tedavi yapılıyorsa eğer eski dişinizi ölmüş olsa tutmak ve kullanmak gerekir. Deforme olan bir dişi sadece yemek yemek ve konuşmak gibi ihtiyaçlar da kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi görmüş olan diş diğer dişlere göre daha kırılgandır. Dış ve iç etkenlere karşı daha hassas olurlar. Bu nedenle kanal tedavisi gören diş daha sonra ikinci tedaviyi de görmek zorunda kalır. Böylelikle tedavi süresinde dişin içinde olan deforme doku da sert bir kaplama ile koruma altına alınır. Dişin yapısını da korumuş olur.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimi dişinizin durumuna bakıp kanal tedavisini önermesinden sonra tedaviye başlanır ve dişin  durumuna göre seans belirlenerek tedavi edilir. İlk olarak ağrılı diş uyuşturulur ve siz hiç bir şey hissetmeden tedavi edilir. Çürük varsa temizlenir ve dişin sinirlerinin olduğu bölgeye ulaşılır. Radyografi çekilerek kanal tedavi yapılacak olan bölgeye bakılır. Kök kanalları çıkartılarak derinlemesine temizlik yapılır. El aletleri kullanılarak kök kanalları şekillendirilir.

Kök kanalları bakterilerden arındırılır ve kanallar çevre dokular sayesinde uyumlu bir malzeme ile doldurulmuş olur. Tedavi genellikle dişin durumuna göre değişir. Yapılan işlem sayesinde fiyatlar da bu anlamda değişir.

Dişin canlı olmadığı ve kök ucunda iltihap olduğu zaman kök kanallarına bu bakterileri yok etmek için belli ilaçlar uygulanır. Bu ilaçların etkisini tam olarak göstermesi için kanalların için de 7 gün kalması gerekir. Ağır iltihap durumlarında ise doktor ağızdan alınan ilaç da verebilir.

Tedavi sonrasında dişte hafif ağrı ve hassasiyet belirebilir. Bu durum belli bir süre sonra geçer. Tedavi gören dişi bir süre kullanmamak daha sağlıklı olacaktır.