Smile Design Price | Smile Design in Turkey

GÜLÜŞ TASARIMI –DİŞ ESTETİĞİ-HOLLYWOOD SMİLE

Gülüş tasarımı gülüş estetiği nedir?

Etkili bir gülüş estetiği için hem dişlerin birbiriyle hem de yüz ile orantılı olması gerekir. Bunu etkileyen bir çok parametre vardır.

 1. Dişlerin aralarında belirli bir altın orana göre boyutlandırılması.
 2. Dişler arasında boşluk olmaması.
 3. Dişleri saran diş etlerinin simetrik olması.
 4. Gülümseme pozisyonunda dişetlerinin dudakların altından belirli bir mesafede görünüyor olması.
 5. Gülümseme pozisyonunda dişlerin görünme miktarının optimal düzeyde olması.
 6. Dişlerin orta hatta göre simetrik sıralanması.
 7. Dişetlerinin tam olarak sağlıklı olması.
 8. Konuşurken seslerin dişlere çarparak çıktığı her harfin doğru çıkması ve fonasyonun güzel olması.

Gülüş tasarımı (gülüş estetiği) kimlere yapılır?

Dijital smile design olarak adlandırılan gülüş tasarımında hastanın dudak, dişeti dokularının durumu detaylı bir şekilde incelenir. Dişlerinin ağızdaki şekillleri, boyutları ve pozisyonları incelenerek kişinin yüzüne en yakışacak gülüş tasarımı yapılır.

Gülüş tasarımı ,gülüş estetiği kişiye özel midir?

Dijital ortamda kişinin gülüşünün düzeltilmesi için atılacak her adım öncesi unutulmamalıdır ki estetik denilen olgu kişiye özgüdür. Kişinin yüz oranı, gülüşünün açıklığına bağlı olarak planlanır. Dişlerin rengi, şekli, dudakların pozisyonu, ten rengi bu dizaynın yapılmasında önem taşır.

Gülüş tasarımı (dijital smile design) nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken diş hekimliğinde fotoğraflama çok önemlidir. Dental fotoğraf çekiminde hem dişlerin hem de çevre dokuların fotoğraflaması yapılır. Dental laboratuvara aktarılacak bilgiler için fotoğrafın yanında ölçü alımı da 3 boyutlu gülüş tasarımı için önemlidir. Videolar da çekilerek hastanın konuşurken ve gülerken görülen kısımlarına bakılarak, optimal yüz güzelliği için dişlerle alakalı neler yapılabileceği tespit edilir.

Gülüş tasarımında pembe estetik nedir?

pembe estetik dişleri bir dantel gibi saran dişetilerinin estetiğini kapsamaktadır. Dişeti seviyelerinin simetrik olması, dişeti renginin sağlıklı dişeti rengi olan açık pembe renkte ve kanamasız olması gibi kriterler pembe estetik için değerlendirilen püf noktalarıdır. Gülümseme kasları tamamen kasıldığında gülme hattı denilen gülme sırasında üst dudağın üst diş arkıyla seviyesine bakılır. Gülme hattında dişlerin ve pembe dişetlerinin ne kadar göründüğü değerlendirilir.

Gülme hattı nedir?

Gülme hattı, hasta gülme kaslarını tamamen kasarak derin bir gülüş halini aldığında görünen ağız içi penceredir. Gülme hattında üst dişlerin, dudağın alt kenarının ve üst dişetlerinin belirli bir altın oranda olması gerekmektedir. Derin gülme hattına sahip hastalarda üst dişetleri olması gerektiğinden daha fazla görülür. Bu durumu gummy smile olarak adlandırırız. Gummy smile olgusu güzel bir gülüşe gölge düşüren, olmasını istemediğimiz bir durumdur. Gummy smile ‘a sahip hastalarda pek çok alternatif tedavi önerilmektedir.

Gummy smile (fazla diş eti görünmesi) tedavisi nasıl olmaktadır?

Gummy smile ‘a sahip hastalarda üst dişetleri olması gerektiğinden daha fazla göründüğü için dişetlerinin görünme seviyesini indirmek asıl amaçtır. Tedavi planı yapılırken üst dudağın kalınlığı kasların tonusu, üst dişlerin kuron boyları değerlendirilir. Pek çok alternatif tedavi planı vardır. Gingivektomi denilen dişetilerinin kesilmesi işlemi ile dişeti seviyesi yukarı alınabilir. B0t0ks uygulaması da gummy smile’da tercih edilen bir yöntemdir. Üst dudak kasına b0t0ks yapılarak kasın aşırı yukarı kalkması önlenerek gülümserken aşırı görünen  diş etleri daha az görünür hale getirilebilir.

Gülüş tasarımında hangi materyaller kullanılır?

 

Gülüş tasarımında özellikle yüz oranlarının ve ağız içi detayların oranlarının değerlendirmesi için şüphesiz profesyonel fotoğraflama büyük önem taşır. Dental fotoğrafçılıkta dişlerin konumu, boyutu, rengi değerlendirilmesi için makro çekimler yapılır. Bu fotoğraflar farklı açılardan çekilerek yapılır. Dental fotoğrafçılıkta özel üretilen ağız içi fotoğraf aynası kullanılarak, alt ve üst çene diş arkı yansıması fotoğrafı alınır. Yüz oranı da bakılarak gerekirse özel yüz arkları ile milimetrik ölçümü yapılır. Panoromik filmlerle çene kemiklerinin uyumu, dişlerin alveol kemiğinde duruşu ve sağlığı belirlenir. Sefalometrik filmlerle alt çenenin üst çeneye göre uyumu ve pozisyonları değerlendirilir. Çekilen filmler ve detaylı yapılan dental muayene sonucunda optimal gülüş için yapılacak tedavinin planı yapılmış olur.

Gülüş tasarımında hangi tedavi yöntemlerinden faydalanılır?

 • Gingivektomi
 • Diş beyazlatma
 • Bonding ugulaması (kompozit estetik dolgular)
 • Ortodontik tedavi (telli veya telsiz ortodonti)
 • İmplant tedavisi
 • Zirkonyum porselen veya porselen kaplamalar
 • Porselen lamina uygulamaları
 • Pembe estetik

Gülüş tasarımı hangi sorunları çözer?

 • Dişlerdeki şekil bozuklukları
 • Dişlerdeki çapraşıklıklar
 • Diş renginin beyazlatılması
 • Dişeti seviyesinin düzeltilmesi
 • Dişeti sağlığının idamesi
 • Asimetrik gülüş
 • Diş yüzeyindeki kırık ve çatlakların düzeltilmesi
 • Eksik dişler

Gülüş tasarımında yaş ve cinsiyet önemli midir?

Optimal gülüş için kadın veya erkek olmanın bir takım farkılıkları vardır. Kadınlarda biraz daha oval hatlı yüz tipine bağlı olarak oval kontürlü diş formu planlaması daha estetik sonuçlar doğurur. Erkeklerde ise daha keskin hatlı diş formları planlanır. Köşeli form dişler cinsiyetteki estetik farklılığı daha iyi yansıtır. Yaş da gülüş tasarımında önemli bir kriterdir. Çünkü yaşın ilerlemesiyle beraber yüz kaslarının tonusunda bir azalma meydana gelir. Dişlerin mine tabakasında yani sert dokuda da meydana gelen aşınmalar kişinin kendine güvenini de kaybetmesine neden olur. Hasta gülümsemekten, dişlerini göstermekten korkar hale gelir. Kişinin kaybettiği özgüvenini geri kazanması için gülüş tasarımı yaptırmasını tavsiye ediyoruz.

Gülüş tasarımında kadın ve erkeklerde fark var mıdır?

Kadın ve erkeğin diş yapıları farklılık gösterir. Kadınların yüz hatlarının daha oval olduğu için dişlerinde de daha yuvarlak hatlarla güzel bir uyum sağlanabilir. Ön iki dişin hafif uzun olması da kadınlarda estetiği çok etkiler. Erkeklerde ise daha maskülen, düz diş kurvatürleri yakalanmaya çalışılarak köşeli hatlarla uyum sağlanabilir. Sonuç olarak her iki cinsiyette de yüz hatlarıyla diş hatları uyumu yakalanmaya çalışıldığı zaman uygun estetik sağlanmış olur.

Gülüş tasarımı fiyatları –diş estetiği fiyatları nedir?

Gülüş tasarımı fiyatları (diş estetiği fiyatları) kişiye özel olarak planlanır ve yapılacak olan tedavilerin türüne göre değişmektedir.Örneğin hastanın diş eksikliği varsa implant tedavisi yapılır,ya da yalnızda zirkonyum kaplama diş gerekebilir. Gülüş tasarımı fiyatları (diş estetiği fiyatları) diş hekiminizin muayenesi sonrası belirlenebilir.