Teeth Whitening Dental Clinic in Istanbul Turkey

Diş beyazlatma nedir?

Sağlıklı ve beyaz dişler güzel bir gülümseme için önemlidir..Herkesin dişlerinin belli bir rengi vardır. Zamanla çay, kahve,sigara,antibiyotik kullanımı  gibi iç ve dış etkenlerle diş rengi daha da koyulaşabilir. Diş beyazlatma tedavisinde (Bleaching) kullanılan özel jellerle diş rengi 4-5 tona kadar açılabilir. Dişlerinizi  kliniğimizde lazerle 1 saatte  beyazlatabileceğiniz gibi size özel  hazırlanan beyazlatma kitinizle evinizde de yapabilirsiniz.

Kaç çeşit diş beyazlatma tedavisi vardır?

Diş beyazlatmada temel olarak üç yöntem kullanılır.

1- Ofis Tipi (klinik ortamında ) diş beyazlatma tedavisi

-Kliniğimizde yaklaşık 40 dakikada tek seansta 4-5 tona kadar diş renginde lazerle diş beyazlatma tedavisi yapılabilir. Ofis tipi beyazlatma olarak tanımlanan bu yöntemle öncelikle dişin etrafındaki dişeti dolgusuna koruyucu jel sürülerek beyazlatıcı jelin dişetine ve çevre dokulara gelmesi önlenir. Sadece diş yüzeyine sürülen özel beyazlatıcı jel 40 dakika lazer ışığı altında bekletilerek diş beyazlatma işlemi tamamlanır. Diş Beyazlatma işlemi bittikten sonra jel diş yüzeyinden uzaklaştırılır. Kişinin diş  renkleşmesi derecesine göre ikinci bir seans gerekebilir.

Fakat genellikle tek seansta istenilen beyazlığa ulaşılır.

2- Ev Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi

– Hastadan alınan ölçü sonrası kişiye özel diş beyazlatma plağı ve diş beyazlatma tüpleri hastaya teslim edilir. Hasta her gün kendine özel hazırlanan beyazlatma plaklarının içine belli miktarda diş beyazlatma jelinden koyarak yaklaşık bir haftada dişlerinde 4-5 ton açılmayı sağlayabilir. Kullanma süresi dişin renkleşme derecesine 5 gün ile 10 gün arasında değişir.

3- Tek Diş Beyazlatma Tedavisi

Daha önce kanal tedavisi yapılmış veya travma alarak dişin içinde meydana gelen pulpal kanama sebebiyle rengi koyulaşmış tek dişte renk problemi olan dişlerde intraoral bleaching yöntemi kullanılır. Tek dişin içerisine beyazlatma jeli konarak 4-5 gün beklenir. Açılan diş renginin diğer dişlerle ton farkı kontrol edilerek tek diş beyazlatma tedavisi tamamlanır.

Diş beyazlatmanın dişlere zararı var mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma tedavisinin dişlere hiçbir zararı yoktur. Kullanılan jeller doku dostudur. Diş hekimi kontrolünde beyazlatmayı güvenle yaptırabilirsiniz.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcıdır?

Diş beyazlatma sonrası kalıcılık, hastanın  renkli içeceklerin (çay, kahve vs) tüketimine, sigara kullanımına bağlı olarak değişir. Diş beyazlatma sonrasında ki beyaz  diş rengi zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre 1 ile 2 sene arasındadır.  Eğer 6 ayda 1 destekleyici beyazlatma kürü yapılırsa beyazlık daha kalıcı hale getirilir.

Diş Beyazlatma Tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Diş Beyazlatma sonrası beyazlığın kalıcılığını arttırmak için renkli içeceklerden 1 hafta uzak durulmalıdır. Çayı açık tercih etmeli, kahve hiç tüketmemeli, vişne suyu, kırmızı şarap, nar suyu , şalgam gibi koyu renkli içeceklerden uzak durmalıdır. Sigara eğer tüketiliyorsa minimuma indirilmelidir.

Beyazlatma sonrası hassasiyet ve sızlama yaşanır mı?

İlk 12 saat hafif bir hassasiyet görülebilir. Hassasiyet giderici jel doktorunuz tarafından verilir. Hassasiyet giderici diş macunları da tercih edilebilir. Eğer ağrı eşiği düşük hastalarda hassasiyet fazla hissediliyorsa ilk gün ağrı kesici alınabilir. 12 saat sonra artık hassasiyet hissi tamamen ortadan kaybolur.