Bonding uygulaması (estetik dolgu) ile neler yapılabilir?

Dişlerin şekli ve yüz oranına göre sıralanması açısından eğer bir bozukluk varsa estetik dolgu (bonding uygulaması) sayesinde dişlerin boyu uzatılabilir, pozisyonları düzeltilebilir, renkleri beyazlatılabilir, birbirleriyle simetrik hale getirilebilir ve ya pürüzlü halleri pürüzsüz hale getirilebilir.

Bonding uygulaması (estetik dolgu) nedir?

Bonding uygulaması  diş yüzeyine zarar vermeden yalnızca istenilen bölgelere bonding materyali ile dişle aynı renkte ek yapılması şekil verilmesi işlemidir.

Kompozit lamine olarak da adlandırılan bonding uygulamasında çapraşıklıkların, kırıkların ya da diastema diye adlandırdığımız diş arası boşlukların (ayrık diş) tek seansta kapatılması mümkün olmaktadır. Böylece gülüş estetiği sağlanabilir.

Bonding uygulaması kendi dişimle aynı renk olur mu,dışarıdan belli olur mu?

Bonding uygulamasındaki amaç tek seansta çapraşıklıkların ,diş kırıklarının ve diş arası boşlukların  hem estetik hem fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır. Bu nedenle kendi dişinizden ayırt edilemez  kendi dişinizin doğal diş rengi ve formundadır.

Bonding tedavisinin (estetik dolgu) ömrü ne kadardır?

Kullanım süresi doğru diş bakımıyla doğru orantılı olmakla birlikte ortalama 5 – 10 sene ömür verilebilir. Kompozit materyali su emen bir yapıya sahip olduğundan zaman içerisinde renginde değişme oluşabilmektedir. Rengi koyulaşan bonding uygulaması ( kompozit lamine)  cilaları yenilenerek eski rengine getirilir ya da değiştirilerek yenilenir.

Her ağıza bonding uygulaması (kompozit lamine )yapılabilir mi?

Yüksek estetik sonuçları olsa da her vakada kompozit lamine (bonding uygulaması) uygulamak uygun değildir. Hastada bruksizm denen şiddetli diş gıcırdatma diş sıkma durumu varsa, tek yüzeyden tutunan kompozit lamine(bonding) kırılıp düşebilir. Dişlerin kapanışında ters kapanış ya da tet-a-tet kapanış dediğimiz baş başa kapanış varsa bu tür kişilerde bonding uygulaması doğru olmaz.

Bonding uygulaması (estetik dolgu) ne kadar sürer ?

Genellikle tek seans gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bonding uygulamasındaki estetik dolgunun miktarı dişin durumu ve pozisyonuna göre değişmektedir. Işınla anında sertleşen dolguya en sonunda cila yapılarak pürüzsüz hale getirilir. Bu işlem yapılırken herhangi bir anesteziye gerek yoktur. Ağrısız bir tedavi yöntemidir.

Bonding uygulamasının (estetik diş dolgusu) avantajları nelerdir?

Tek seansta biten bir tedavi olduğu için diş kliniğine bir defa gelerek biten bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir nedenle kırıldığında veya çatladığında tamiri oldukça kolaydır. Tekrar tamir dolgusu yapılarak kırılan bonding tamir edilir. Gelişen teknoloji sayesinde kompozit materyalinin dayanıklığı oldukça iyidir.

Bonding uygulaması sonrası  ağız bakımında nelere dikkat edilmeli?

İyi ağız bakımı her zaman olduğu gibi, bonding tedavisi sonrasında da büyük önem teşkil eder.Dolgular veya kaplamaların temizliğinde doğru diş macunu ve diş fırçası kullanımının yanında, diş ipi ile de dişlerin aralarının temizlenmesi çok önemlidir. Dişlerde lekelenmeye yol açan sigara, kahve gibi yoğun boyayıcı maddelerden kaçınmak gerekir. Bonding uygulaması sonrasın çay, kahve, vişne suyu, gazlı ve alkollü içecekler; ketçap, salça gibi boyama kapasitesi yüksek yiyeceklerden bir müddet uzak durmak gerekir. Sert nesneleri ısırmak kırılmaya sebep olabilir. Tamiri kolay bir şekilde yapılabilir.

Amalgam dolguları kompozit beyaz dolguyla değiştirmek gerekir mi?

Dişlerde gülerken görünerek amalgam dolgular renginden dolayı gülüşün güzelliğine gölge düşürebilirler. Amalgam dolgular diş minesinde siyah bir gölge yansıması yaparak gülüş estetiğini bozabilir. O yüzden amalgam dolgular kompozit beyaz dolgularla değiştirilebilir. Bu şekilde dişin renginde, daha güzel bir gülüş tasarımı yapılabilir.

Bonding uygulaması fiyatları (estetik diş fiyatları) nedir?

Bonding uygulaması estetik diş uygulaması diğer estetik amaçla yapılan tedavilere göre alanında en uygun fiyatı olan tedavi şeklidir.Kısa sürede tamamlanması dişlerden herhangi bir aşındırma yapılmaması en önemli avantajıdır. Bonding uygulaması fiyatları ve estetik diş fiyatları hakkında bilgi almak için ücretsiz muayeneye gelebilirsiniz.