DİŞ ETİ ESTETİĞİ-PEMBE ESTETİK

Pembe estetik  diş eti estetiği nedir?

Gülüş tasarımında sadece diş sert dokusunun orantılı olması yeterli değildir. Dişleri saran yumuşak dokunun da hem sağlıklı olması hem de estetik olması önem taşır. Pembe estetik de diş etlerinin sağlığını ve simetriğini kapsar.

Pembe estetiğin gülüşe etkisi nedir?

Dişeti seviyelerinin düzeltilmesi gülüşe bir bütünlük katar. Çünkü gülüş dediğimiz olgu sadece dişlerden oluşmaz. Dişetlerinin görünen kısımları gülüş analizi ile tespit edilir. Dişlere eğer kaplama yapılacaksa, kuron boylarına pembe porselen ile istenilen duruşu elde etmek mümkündür. Pembe porselen diş kuronlarının dişetine yakın olan kısımlarına işlenerek yapılılabilir.

Diş eti fazla görünen kişiler için diş eti botoksu (gummy smile botoks) nedir ?

Bazı kişilerde güldükleri zaman diş etleri daha fazla gözükür.Bu kişiler estetik açıdan sorun yaşayabilir rahatsız olabilir. Bu sorunun çözümü gingivektomi denen basit bir cerrahi işlemle tedavi edilebildiği gibi alternatif olarak çok daha kolay bir yöntemle tedavi edilebilir. 5 dakikalık  diş eti botoksu (gummy smile botoks) uygulaması ile bu görüntüden kurtulabilirsiniz.

Hangi durumlarda pembe estetik gerekir?

Dişeti hastalıklarında

Dişeti çekilmesi vakalarında

Diş kuron boylarının çok uzun olduğu durumlarda

Gülümserken dişetlerinin çok göründüğü vakalarda (gummy smile )

Kök yüzeyi açıkta veya aşınmış olup hassasiyeti olan dişlerde

Gummy smile diş eti estetiği tedavisi nasıl olur?

Gülümserken dişetlerinin fazla görünmesi, güzel bir gülüşe gölge düşüren bir durumdur. Fazla görünen dişetleri dikişsiz olarak gingivektomi tedavisi ile kısaltılabilir. Çok az vakada dikişli olarak flep operasyonu gerekebilir. Lazerle de dişetlerini kısaltmak mümkündür. Eğer dişeti seviyelerinde bir müdahaleye gerek yoksa gummy smile botoksu (botox) yapmak oldukça hızlı sonuç verir. Botoksla üst dudağın yukarı kalkması kısıtlanarak diş etleri çok daha az görünür hale getirilir.

Gingivektomi diş eti estetiği (lazerle diş eti estetiği) nedir?

Gingivektomi ile diş eti estetiği diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır. Diş etleri hizalandırılır ve daha güzel bir gülüş tasarlanır.