Veneers | Zirconium Veneers Turkey | Emax Veneers

Zirkonyum diş kaplama nedir?

Klasik porselen köprü ve kaplamaların alt yapısı olarak gri metalin yerine kullanılan doku dostu beyaz seramik (porselen) alaşımdır. Daha estetik bir gülüş için diş hekimliğinde zirkonyum sıklıkla tercih edilmektedir: Metal destekli porselen kaplamalara göre daha doğal ve gerçekçi bir görünüm sunar. Işık geçirgenliği ve dayanıklılığıyla doğal dişlere en yakın tedavi alternatifidir.

Zirkonyum kaplama ,zirkonyum diş, zirkonyum kron(kuron) gibi de adlandırılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama kimlerde kullanılır?

Diş beyazlatma gibi işlemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derecede renkleşmesi olan  veya antibiyotik renkleşmesine sahip hastalarda gülüş tasarımı yapılırken daha doğal bir görünüm için zirkonyum diş kaplama tercih edilir. Zirkonyum diş kaplama beyaz renkte,sıcağa dayanıklı, doğal dişe en yakın görünümde, metal alerjisi olan hastalar için doku dostu en ideal porselen kaplama seçeneğidir.

Ortodonti tedavisi tercih etmeyen hastalarda gülüş tasarımı yapılırken sıklıkla zirkonyum diş kaplama kullanılabilir

Diastema gibi ayrık diş tedavisinde

Çapraşık diş tedavisinde

Aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında

Rengi ve yapısı bozuk dolgulu dişlerde

Estetik gülüş tasarımı Hollywood smile uygulanan hastalarda

Tek diş kaplama restorasyonlarında

Uzun köprülerde

İmplant üstü porselen kaplamalarda

Estetik olarak göz önünde olan ön diş gruplarında sıklıkla zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir.

Estetik açıdan zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?

Doğan dişlerin yapısı ışığı tamamen geçirmektedir. Metal porselen kaplamalarda ışık geçirgenliği az olduğu için opak bir görüntü yaratır.Bu da dişlerin yapay görünmesine neden olur. Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü yakalanır.Çok doğal gerçekçi bir görüntü elde edilir. Estetik beklentiyi yüksek olarak karşılar.

Zirkonyum diş tedavisinin diş etiyle uyumu nasıldır?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi doku dostudur. Diş etiyle uyumu çok iyidir.Metal diş kaplamalarında bazı durumlarda görülen diş eti bölgesindeki morumsu renkleşme siyah renk yansıması asla görülmez.Diş eti kanamasına veya diş eti çekilmesine sebep olmaz. Doğal dişleri aynen taklit eder estetik görünümü çok yüksektir. Metal alerjisi olan hastalarda rahatlıkla kullanılabilir. Ağızda herhangi bir tat değişikliğine neden olmaz.

Zirkonyum dişler ileride renkleşir sararır mı ?

Full porselen yapısı nedeniyle kaygan ve pürüssüzdür. Çay kahve ve sigara gibi faktörlerle renkleşmez rengi sabit kalır.

Zirkonyum diş kaplama  tedavisi ömrü ne kadardır?

Düzenli diş hekimi kontrolleriyle çok uzun yıllar zirkonyum kaplamalarınızı kullanabilirsiniz. Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanalabilirsiniz. Normal dişler gibi fırçalanmalı diş ipiyle bakımı yapılmalıdır.

Zirkonyum diş kaplama tedavi süreci nasıldır ?

2-3 seansta tamamlanır.Dişler  diğer porselen kaplama çeşitlerinde olduğu gibi bir miktar küçültülür ve özel ölçü maddeleriyle ölçü alınır. Labaratuvarda dişlerin rengine uygun zirkonyum alt yapısıyla üzerlerine porselen işlenir.Yapılan provalardan sonra özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır.Kendi doğal dişiniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama dişin normal porselen kaplamadan farkı nedir?

Zirkonyum kaplamalar da aslında bir çeşit porselen kaplamalardır. 2 çeşit porselen kaplamalar vardır. Biri metal destekli olan kaplamalardır. Metal alt yapılı porselen kaplamalarda artan estetik beklenti sebebiyle estetik sonuçların kalitesini arttırmak için zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar geliştirildi.  Metal porselen kaplamalarda destekleyici materyal olarak metal kullanılmaktadır. Fakat bu materyal yerini daha estetik ve daha sağlam olmasından dolayı zirkonyuma kaptırmıştır.

 

Zirkonyum diş tedavisi sürecinde ağrı hissedermiyim?

İşlemler sırasında lokal anesteziyle dişler uyuşturulcağı için herhangi bir acı veya ağrı hissetmezsiniz. Provalar sürecinde  geçici olarak diş yapılıp bu süreci rahat ve sıkıntısız geçirmeniz sağlanır.Tedaviniz 1 hafta içerisinde tamamlanır.

Zirkonyum Porselen Kaplama ve metal destekli porselen kaplamaya göre daha mı dayanıklıdır?

Gelinen son teknoloji ile zirkonyum porselen kaplamalar gibi metal alt yapılı porselen kaplamalarda oldukça dayanıklıdır. İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleriyle ağızda uzun yıllar kullanılması hedeflenir.

Zirkonyum porselen kaplama  uygulamalarında yaş sınırı var mıdır?

Hayır yaşı yoktur. Her yaşta yapılabilir. Sadece uygun vaka kararı verilmesi gerekir. Bunun için detaylı bir muayene şarttır.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum Diş kaplama Fiyatları ile ilgili detaylı fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilir, Uzman diş hekimlerimizden zirkonyum fiyatı bilgisi için Ücretsiz Muayene randevusu alabilirsiniz.

0216 362 77 77

Zirkonyum diş kaplama öncesi sonrası nelere dikkat etmek lazımdır?

Porselen diş kaplama tedavisinde hangi kaplama seçeneklerinin sizin için uygun olduğunu Protez uzmanı muayenesi sonrası net olarak öğrenebilir, tedavilerinizi 1 hafta 10 gün içinde tamamlayabilirsiniz. Porselen Kaplama tedavisi sonrası ağız hijyeninizde dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi günde 2 kez fırçalamalı, diş ipiyle günlük bakımını yapmalısınız

Tek Diş Zirkonyum Kaplama

Tek diş kaplama seçeneği olarak Zirkonyum diş kaplama, porselen lamine (yaprak porselen), metal destekli porselen  kaplama işlemleriyle tedavinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.