Porcelain Laminate Tooth – Leaf Porcelain Teeth

Lamina (lamine) kelimesi, yaprak anlamına gelir. Diş hekimliğinde porselen lamina,porselen lamine diş, yaprak porselen, lamine diş kaplama, yaprak porselen diş kaplama olarak da tanımlanabilir.

 

Porselen lamine-lamine-yaprak porselen diş nedir?

Dişlerin şekil boyut ve renklerini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla uygulanan dişlere hiçbir zararı olmayan yaprak porselen tedavi şeklidir. Kişi çok kısa bir zamanda dişlerinde herhangi bir aşındırma olmadan veya çok az bir aşındırmayla (1-2 mm) beyaz,düzgün istediği gibi doğal bir gülüşe sahip olabilir.

 

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?

Diş eti için herhangi bir tedavi görmüyorsanız 2-3 seansta yani 1 hafta içerisinde tedaviniz tamamlanır..İlk seans porselen lamina dişlerin yapıştıracak yüzeyleri hazırlanır ve Kişiden alınan özel ölçü diş laboratuvarına gönderilir.İkinci seans hazırlanan lamineler hastayla birlikte prova yapılır.Hastanın beğenisine göre diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır. 1 hafta içerisinde yepyeni bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Porselen lamina dişlerin-yaprak porselen dişlerin ömrü ne kadardır ?

Porselen laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca kullanılabilir.Gelişen teknoloji ve kullanılan cad-cam sistemleri sayesinde 0.3 mm kadar ince yaprak porselenler yapılarak ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı  maksimum düzeye çıkarılmış, bu durumda estetik görünüm de en yükseğe çıkmıştır.Lekelenmeye ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Ömürlerini uzatmak için ağız hijyenine dikkat edilmeli çok sert yiyecekleri ısırmaktan diş sıkma-dşi gıcırdatma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

 

Porselen lamina (yaprak porselen) ile porselen diş kaplamasının ne farkı vardır?

Porselen lamineler dişlerin dudağa bakan yüzeyine minimum kesim işlemi yapılarak hatta bazı vakalarda hiç kesim yapılmadan özel yapıştırıcılar ile  yapıştırılan 0.2 – 0.5 mm kalınlığında yani normal diş kaplamalarından çok daha ince yapılan porselen kaplamalardır.

Porselen diş kaplamalarında ise dişin tüm yüzeylerinden ortalama 2mm. aşındırma yapılarak ölçü alınır. Porselen kaplamalar tüm yüzeyini kaplayan kaplama çeşitleridir. Porselen Lamineler ise yaprak şeklinde sadece dişin ön yüzeyini kaplar.


Porselen lamina diş- Yaprak porselen diş hangi  vakalarda uygulanabilir?

Diş boylarının kısalmış olduğu minelerin aşındığı durumlar porselen laminalar (yaprak porselen) için iyi bir endikasyondur. Çatlamış, kırılmış mineler yaprak porselenler tarafından kapatılarak ışık geçirgenliğinin de yüksek kalitede olması sebebiyle en doğal diş görüntüsünü verir.

Tetrasiklin lekeleri dediğimiz antibiyotik lekesi olan dişlerde maalesef diş beyazlatm atedavisinin ( bleaching) işe yarayamadığı durumlarda porselen lamina diş kaplama-yaprak porselen uygulamak en doğru tercih olur.

Veya diş beyazlatma yapılan dişler zamanla çay, kahve ve sigaradan tekrar renkleşir ve diş beyazlatma yapılmasına ihtiyaç duyarlar. Kalıcı beyazlık isteyen hastalar porselen lamina-yaprak porselen diş tercih edebilir.

Dişlerinin hizası düzgün olmayan, ortodontiyi tercih etmeyen ya da tel tedavisi yapılamayacak süre sıkıntısı olan hastalarda porselen laminalar uygulanabilir, kişiye güzel ve bembeyaz bir gülüş kazandırılabilir. Dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında ayrık diş tedavisinde yaprak porselenler sıklıkla kullanılır.

 

Yaprak porselen diş- lamine avantajları nelerdir?

Tedaviniz 1 hafta içerisinde tamamlanır.

-Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istenilen beyazlıkta ve şekilde dişlere sahip olabilirsiniz.

-Çay, kahve, meyve suyu, sigara gibi dış etkenlerden rengi değişmez. Porselen yüzeyi pürüzsüzdür.

-Porselen laminaların çiğneme kuvvetlerine karşı aşınma direnci maksimumdur. Aşınma görülmediği için uzun süre kalıcı estetik gülüş sağlar.

-Dişlerin doğal yapısı ve mevcut diş dokusu korunmuş olur.

-Dişeti problemleri görülme olasılığı minimumdur.

 

Her kişiye porselen lamina yaprak porselen diş uygulanabilir mi?

Yüksek estetik sonuçlar olsa da her vakaya yaprak porselen diş uygulanması doğru olmayabilir. Bazı kapanış problemlerinde yaprak porselenlerin uygulanması uygun olmayabilir.

Bruksizm denilen diş gıcırdatma diş sıkma durumu olan hastalar porselen lamine tedavisi riskli durum oluşturabilir. Yaprak porselen bu hastalara planlanırsa da mutlaka dişlerine koruyucu gece plağı (night guard) yapılarak, diş yüzeylerine gelen kuvvet azaltılmalıdır.

Bazı hastalarda da dişlerin kapanış bozukluklarından tet-a-tet veya çapraz kapanışı olan hastalarda yaprak porselenler kırılabilmektedir. Yani kapanış problemleri olarak tanımlayabileceğimiz maloklüzyonlarda porselen laminaların (yaprak porselenlerin) yapımı uygun olmayabilir. Uygun olmayan  durumları detaylı diş muayenesi ve tedavisi öncesi yapılan mock-up’la hesap edilerek en uygun tedavi planı yapılmalıdır.

 

Yaprak Porselen Diş –Porselen lamine-Lamina Diş Fiyatları nedir?

Dentavrasya diş kliniğinde yapılacak detaylı muayene sonucunda porselen lamine diş –yaprak porselen diş  fiyatları vakanın durumuna göre fiyatlandırılır. Türk Diş hekimliği Birliği’nin her sene diş tedavilerinde asgari ücret tarifesi internet ortamında yayınlanmaktadır. Fakat bu fiyata porselen diş fiyatlarına laboratuvar maliyeti dahil değildir. Diş laboratuvarının zirkonyum ya da yaprak porselen diş maliyeti tedavi fiyatına ilave edilerek yaprak porselen diş fiyatları belirlenir.

 

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

 

Porselen lamine diş tedavisi ne kadar sürer?

İlk seans diş yüzeylerinin hazırlanması ve ölçü alımı, ikinci seans da yaprak porselenlerin, özel bir yapıştırıcıyla yapıştırılarak tedavinin tamamlanması olarak özetlenebilir. Eğer dişeti seviyelerinde bir problem varsa ölçü almadan önce pembe estetik olarak da bilinen ve gülüş tasarımında çok önemli olan dişeti seviyelerinin simetrik hale getirilmesi gerekebilir. Öncelikle dişeti tedavi edilir. Tamamen sağlıklı hale gelen dişeti simetriğine bakılır. Dişeti seviyesi gülüş estetiğinin çerçevesidir.

 

Laminaların temizliği daha rahat mıdır?

Porselen laminaların ağız hijyeni açısından temizliği çok daha rahattır. Tek tek yapıldığı için dişler arası rahatlıkla hem diş fırçası hem diş ipiyle temizlenebilmektedir.

 

Porselen laminalar neden daha estetik sonuçlar verir?

Çünkü yaprak porselenler dişin minesi gibi çok ince yapılmaktadır. Eskiden bu derece ince yapılamadığı için ışık geçirmeyen kaplamalarla estetik sonuçlar alınamıyordu. Fakat gelişen teknoloji ve kullanılan cad-cam sistemleri sayesinde 0.3 mm kadar ince yaprak porselenler yapılarak ışık geçirgenliği maximum düzeye çıkarılmış, bu durumda estetik görünüm de en yükseğe çıkmıştır. Porselen laminalar diş yüzeyine parlak ve estetik  bir görünüm verir.

 

Porselen lamine yaprak porselen diş yaptıran hastalar nelere dikkat etmeliler?

Yaprak porselenler dişlerinize sabit yapıştırıldığı için ilk etapta bir alışma dönemi gerektirse de maksimum 1 hafta içinde dişlerin birer parçası haline gelir. Dil ve dudaklar yeni diş boyutlarına aşılır. Artık rahat yemek yemeğe ve hasta da  yeni gülüşünün görünümüne alışmaya başlar. Sadece yapıştırılan laminelerin düşmesine veya kırılmasına sebep olmamak için nar, erik, kiraz gibi çekirdekli meyveler tüketilirken kontrollü çiğnemelidir. Tırnak yemek, diş gıcırdatmak, bruksizm, kalem kemirmek, ağızla sert cisimleri ısırmak gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.