1-)Diş Taşı Temizliği (Diş Tartarı Temizliği) nedir?

Diş Taşı temizliği diğer adıyla tartar temizliği detertraj olarak da bilinir. Diş taşları diş eti hastalıklarının,diş eti kanamasının ve ağız kokusunun temel sebebidir. Standart diş taşı tartar temizliğinde diş hekimi diş taşlarını ve diş yüzeyindeki biriken plakları temizler. Ardından da özel bir cila ile diş lekelerini çıkartmak ve parlatmak için cila yapar. Size nasıl diş fırçalamanız ve diş ipi kullanımı hakkında önerilerde bulunur. Ağız hijyeni eğitimi verir.

2-)Diş Taşı Temizliği sırasında ağrı hissedilir mi?

Diş Taşı Temizliği,kesinlikle ağrılı bir işlem değildir.Diş hekimi korkusu olan hastalarda bile kolaylıkla uyguladığımız ve hasta tarafında kolay tolere edilen bir tedavi olmakla birlikte kliniğimizde kısa sürede uygulanmaktadır.

Diş Taşı Oluşumu nasıl önlenir?

Diş Taşı Tartar oluştuktan sonra sadece diş hekimleri tarafından temizlenebilir. Dişlerininizi günde 2 defa doğru bir şekilde fırçalayıp  düzenli diş ipi kullanırsanız diş taşı oluşumunu önleyebilir veya geciktirebilirsiz.

Diş etlerinde kanama olur mu?

Dişlerinde ödem ve iltihap olan hastalarda bir miktar kanama olabilir. Fakat bu korkulacak düzeyde değildir. Temizlik işlem bittikten sonra devam etmez. Diş taşı tartar temizliği sonrası bir hafta içerisinde diş eti tekrardan pembe sağlıklı haline geri döner.

Diş taşı temizliği ne kadar sürer?

Diş taşı temizliği ortalama 30 dakika sürer. Diş taşının tartarın fazla yoğun olduğu hastalarda 2. Bir seansa gerek duyulabilir.

Diş taşı temizliği ne sıklıkla yapılmalı ?

Diş taşları diş eti hastalıklarının temel sebebidir. Bununla birlikte diş eti kanaması ,ağız kokusu ,dişlerde renklenme, kahverengi lekeler ortaya çıkar. 6 ayda bir diş hekimi kontrollerinde gerekli görüldükçe diş taşı (tartar) temizliği yapılması önerilir .

Ağız kokusu ve Diş eti kanaması geçer mi?

Sistemik bir hastalığınız yoksa diş taşı temizliği ile diş eti kaynaklı kanamanız ve ağız kokunuz geçecektir.

Diş taşı temizliği sonrası hassasiyet görülür mü?

Yoğun diş taşına ve diş eti çekilmesine sahip hastalarda diş taşı temizliği sonrası ilk gün hafif bir hassasiyet görülebilir . Bu hassasiyet kısa süre içerisinde geçecektir.

Hamilelikte diş taşı temizliği yapılabilir mi?

Hamilelik döneminde hormonlardan dolayı diş etleri daha ödemli ve kanamaya yatkındır.Kanama normale göre daha fazla olabilir fakat zararlı değildir Tercihen 3-6 ay arası dönemde diş taşı temizliği rahatlıkla yaptırılabilir.

Diş taşı temizliği sonrası dişler beyazlar mı?

Sigara çay kahve kaynaklı renkleşmeler diştaşı temizliği ve cila sonrası kaybolacak daha ferah bir görüntü oluşacaktır fakat diş tonu olarak daha beyaz bir diş yapısı istenirse diş beyazlatma önerilir.Diş beyazlatma tedavisiyle 4-5 tona kadar daha beyaz dişlere kavuşmak mümkündür.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizliği tartar temizleme fiyatı hastanın ağız içi durumuna, diş taşı yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. İstanbul Kadıköy Dentavrasya Diştaşı diş taşı temizliği tartar temizliği fiyatları için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.