Sinüs lifting – Sinüs yükseltme ameliyatı nedir?

Üst çene arka bölgede azı dişlerinin kökleri hizasında burun boşluğuyla bağlantılı sağ ve solda olmak üzere 2 adet  anatomik hava boşluğu bulunmaktadır. Bu boşluklara maksiller sinüs denilmektedir.Sinüs hacminin fazla olduğu kişilerde veya arka bölgedeki dişlerin çekimine istinaden zamanla kemik hacminin azalıp eridiği durumlarda bu bölgelere implant yapılma şansı azalabilir.İmplant yapılacak kemik kalmayabilir

İmplant tedavisi için en önemli şart kaliteli ve yeterli miktarda kemik kalınlığıdır.
Kemik kalınlığı ve miktarının azaldığı bu bölgelerde kemik grefti kemik tozu kullanarak sinüs tabanının yükseltilmesi işlemine sinüs lifting denir.İmplant tedavisi için yeterli kalınlıkta ve hacimde kemik yaratılır.

Sinüs lifting tedavisi nasıl yapılır?

Lokal anestezi uygulanarak  çene kemiği ve sinüs boşluğu tabanına kemik tozu kemik grefti yerleştirilir.Kemik tozu uygulamasının ardından doğal kemikle kaynaşması için 4-5 ay gibi bir süre beklenir ve implant yerleştirilir.

Kemik miktarı ve kalınlığının nispeten daha yeterli olan hastalarda kemik tozu kemik grefti yerleştirildikten hemen sonra aynı seans implantlar da yapılabilir.

Sinüs lifting tedavisi zor mudur?

Sinüs lifting işlemi lokal anestezi altında uzman çene cerrahı tarafından uygulanan kolay bir işlemdir.Kliniğimizde uzman çene cerrahı tarafından sıklıkla uygulanan başarı oranı çok yüksek bir tedavidir. Sinüs yükseltilmesi ardından kemik tozu ve kemik grefti işlemi yapılır ve sonrasında kemik kalınlığına ve kalitesine bağlı olarak aynı seansta bile implant tedavisi yapılabilir.

Sinüs Lifting’den Ne Kadar Sonra İmplant Yerleştirilir?

Kemik tozu ve grefti uygulanması ardından doğal kemikle kaynaşması, implant tedavisi uygulanabilmesi için yeterli kalınlıkta ve hacimde kemik oluşması  4-5 ay beklenmelidir. Ancak kemik miktarı biraz daha fazla ise aynı seans implant tedavisi de uygulanabilir.Bütün bunlara karar verilirken  kemik miktarı kalitesi ve hacmi göz önünde bulundurulur.

Sinüs lifting sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

Uyuşukluk geçene kadar 2 saat bir şey yenilip içilmemesi gerekir.

İlk gün sıcak banyo yapmanı önerilmez.Sıcak ve taneli yiyecekler,sıcak içecekler tüketmemeniz gerekir.

Operasyon sonrası uzman çene cerrahı tarafından verilen antibiyotik ağrı kesici ve diğer ilaçları muhakkak düzenli kullanmalısınız.

Operasyon sonrası şişliğin ve morluğun önlenmesi için buz kompresi uygulaması yapılması gerekmektedir

İlk 2-3 gün sigara içmeniz önerilmez

Operasyon sonrası çalkalama ve tükürme yapmamalısınız. Kuvvetli Hapşırma ve öksürme gibi eylemlerden kaçınmalısınız. Hapşırırken ağız açık tutulmalıdır.Burun temizliği yapılırken basınç uygulanmamalıdır.

İşlemden 24 saat sonra dişlernizi fırçalamaya ve gargaranızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Sinüs Lifting Operasyonu Günlük Hayatı Etkiler Mi?

İşlem ağrısızdır. Ağızdaki tüm cerrahi işlemlerde olabildiği gibi ilk günler hafif bir şişlik olabilmektedir. Uzman Çene cerrahı tarafından verilen antibiyotik ağrı kesici ve diğer ilaçlar düzenli kullanıldığı, hekiminizin önerdiği şekilde ilk gün buz kompresi uygulandığı ve sigara içilmediği durumlarda iyileşme süeci konforlu bir şekilde tamamlanır. İşlem sonrası hekiminizin tavsiyelerine dikkatle  uymanız önemlidir