Kanal Tedavisi Endodonti nedir?

Endodonti, dişin içerisindeki ve diş kökü etrafındaki canlı dokuların tedavisiyle ilgilenendiş hekimliği dalıdır.Kapsamı içerisinde uzun süren diş ağrılarının, termal (soğuk-sıcak) hassasiyetlerinin, diş apselerinin, renklenmiş dişlerin tedavileri bulunmaktadır.

Kök Kanal Tedavisi nedir?

  Kök-Kanal Tedavisi, dişin beslenmesini ve duyusunu sağlayan canlı dokunun,çürük nedeniyle iltihaplanması sonucu oluşan iltihaplı dokunun temizlenmesi işlemidir.Kanal tedavisi uzmanı tarafından iltihaplı olan bu doku uzaklaştırılıp kök kanalları dezenfekte edildikten sonra uygun materyaller ile kök kanalları doldurulur.

Kanal Tedavisi sırasında ağrı duyulur mu?

Kanal Tedavisi öncesinde lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturalarak işleme başlanır. Sonrasında ise hiçbir ağrı hissedilmeden işlem tamamlanır.

Kanal Tedavisi kaç seansta tamamlanır?

Kanal tedavisi,  kanal tedavisi uzmanı tarafından çoğunlukla tek seansta tamamlanır.Yoğun iltihaplı durumlarda   iki seansa uzayabilir. Seans sayısına ilgili dişin durumuna göre kanal tedavisi uzmanı tarafından karar verilmektedir.

Kök-Kanal Tedavisi ne kadar sürer?

Kliniğimizde kanal tedavisi endodonti uzmanı tarafından  yapılan  kanal tedavileri dolgusuyla birlikte tek seansta 1 saat içerisindebitirilmektedir.

Kök-Kanal tedavili dişte tedavi sonrası nasıl bir hissiyat olur?

Kanal Tedavisi yapılan dişin sinirleri alındığı için işlemden sonra dişte hissiyat olmaz. Ancak işlemden sonra bir kaç gün ilgili dişte ve bölgede hafif bir ağrı hissedilebilir.

Kanal Tedavili dişe porselen kaplama hangi durumlarda gereklidir?

Kanal tedavisi yapılan dişler genellikle çürük nedeniyle çok fazla madde kaybına uğramıştır.Kanal tedavisi sonrası yapılacak dolgu dişin büyük bir kısmını kaplayacak büyüklükteyse ilgili dişin ve ya dolgunun kırılmasına neden olabilir.Böyle durumlarda porselen diş kaplamayla bu durumun önüne geçilebilir.

Kanal  Tedavisi Tekrarı (Retreatment) nedir, hangi durumlarda yapılır?

Daha önce yapılmış kanal tedavisinin başarısız olduğunun düşünüldüğü durumlarda, dişin kök kanalları içerisindeki kanal dolgu materyalinin sökülüp kanalların başarılı şekilde tekrardan şekillendirildiği tedaviye kanal tedavisi tekrarı (retreatment) denilmektedir. Eğer kanal tedavisi yapılmış dişte şikayetler geçmediyse, ağrı, hassasiyet ya da iltihap var ise uygun şartlarda kanal yenileme yapılabilir.Kanal Tedavisi tekrarlanabilir bir tedavidir ve kanal yenileme ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Büyük kısmı kırılmış dişlerde nasıl bir tedavi uygulanabilir?

Çürük,travma vb. sebeplerle kırılmış, doku kaybı fazla dişlerde kanal tedavisini takiben kanal içi post uygulamalarıyla ilgili dişler restore edilerek uzun yıllar ağız içerisinde fonksiyo- nuna devam edebilmektedir.

Kanal Tedavili dişin ömrü ne kadardır?

Kök-Kanal tedavisi başarılı şekilde yapılmış dişler, iyi bir ağız bakımıyla uzun yıllar ağız içerisinde fonksiyonunu devam ettirebilmektedir.