Empress full porselen diş kaplama nedir?

Emax aslında empress porselenin  kaplamanın marka adıdır. Sadece porselen malzemesi kullanılarak yapılan, 3 boyutlu tarayıcı kullanılarak (cad-cam) yapılan, tasarımı tamamen bilgisayar ortamına tasarlanarak  dizayn edilir. Porselenler toz halinde değildir. Hazır kalıpları vardır. Basınç altında sıkıştırılmış seramik partiküllerinde oluşturulduğu için normal porselene göre çok daha dayanıklı ve estetik olarak mükemmeldir.Metal alt yapılı olmadığı için çok daha ince şeffaf yapılabilir. Dolayısıyla çok daha estetiktir.

Empress emax porselen diş kaplaması kaç seans sürer?

Ortalama 2-3 seansta yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanır.Öncelikle dişlerin ölçüsü alınır ve hastaya özel uygun gülüş tasarımı yapılır. Mock up olarak adlandırılan gülüş tasarımı yöntemiyle tedavi sonrası  yaklaşık görünüm hastaya önceden gösterilir. Böylelikle hastanın beklentisi ve fikri göz önünde bulundurularak onaylanan gülüş tasarımıyla tedaviye başlanır. Dişlerden lokal anestezi altında yaklaşık 2 mm aşındırılır ve ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Aynı seans hastaya geçici dişleri hazırlanıp yapıştırılır. Hasta rahatlıkla sosyal ve iş hayatına devam edebilir.

Laboratuvar gelen emax porselenler hastanın beğenisine göre 2. veya  3.seans kalıcı olarak yapıştırılır.1 hafta içerisinde tedavi tamamlanır.

Hangi durumlarda emax porselen diş kaplama tavsiye edilir?

Tam seramik kaplama, tam porselen kaplama olarak da adlandırabileceğimiz emax diş kaplamaları genellikle estetik beklentinin yüksek olduğu ön bölge diş kaplamalarında tercih ederiz. Işık geçirgenliği mükemmel  olduğu için doğal diş formuna en yakın görüntüyü emax porselen kaplamalar verilebilir.

Emax porselen diş kaplamasının diğer kaplamalara göre avantajı nedir?

İçeriği itibariyle çok daha şeffaf mükemmel bir duruşu vardır. Daha estetik görüntü verir. Yapımı daha kısadır, daha kısa laboratuvar aşaması vardır. Işık yansıması, flaşta yansıması doğal dişe çok daha yakındır. Bu özeliiklerinden dolayı ön bölgede şiddetle tavsiye edilen bir materyaldir. Diş etleriyle uyumu çok iyidir. Renkve şekil özelliklerini uzun yıllar korur

Empress emax porselen diş hangi vakalarda yapılabilir?

Aslında ön dişlere kaplama planlanan hemen hemen her vakaya empress emax porselen diş uygulaması yapılabilir. Ön dişlerde beyazlatmayla geçirilemeyen renkleşmeler, şekil, biçim ve pozisyon bozuklukları, diş aşınmaları yüzünden kaplama yapılması planlanan durumlarda empress emax porselen tercih edilir.

Empress porselen renkleşir mi? Emax porselen dişin ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaları glaze denilen son cila işlemine girdiği için renkleşme  yaşanmaz. Yüzeylerinin tamamen pürüzsüz olması ve kenar uyumunun mükemmel olması sebebiyle şekil değişikliği veya renkleşme yaşanmaz. İyi bir ağız hijyeniyle çok uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Emax porselen diş kaplamı mı? Zirkonyum diş kaplama mı?

Her ikiside metal alt yapı içermeyip özel güçlendirilmiş porselenlerdir. Mükemmel estetik ve diş eti uyumu sağlar. Işık geçirgenliği ve doğal dişlere birebir benzemesiyle ön bölgelerde ve estetik beklentisi yüksek olan hastalarda sıklıkla uygulanır. Genellikle ön bölgelere emax empress porselen diş kaplaması önerilirken ,arka bölgelerde yüksek direnç ve estetik gerekli durumlarda zirkonyum diş kaplama tedavisi önerilir.