Emax kaplama alt yapısında güçlendirilen porselen bulunan ve tamamıyla blok olarak güçlendirilen porselenden yapılan ve estetik olarak en gelişen kaplamalardır. Bu kaplama türünde diğer kaplamalarda ki gibi metal alt yapı veya zirkonyum bulunmaz. Laboratuvar aşamaları ise tamamen bilgisayar destekli tarayıcı ve yazıcı sistemlerle yapılır.

Genellikle estetiğin en önemli olduğu ön grup dişler de tek diş kaplamalar da veya iki eksik dişin bulunduğu kısa köprüler de lamina yapılmayacak kadar madde kaybı olan dişler de kullanılacak materyallere göre tercih edilir.

Son dönemler de uygulanan estetik dizili bembeyaz dişler arasında en çok uygulanan yöntem emax diş kaplamadır. Çoğunlukla öndeki kesici dişler için uygulanır. Sağlığını yitiren dişler için değil, estetik olmayan ve bakıldığı zaman rahatsız eden kişiler için uygulanır. Estetik kaplama olarak bilinen emax diş kaplama çok fazla dayanıklı olmadığı için arka dişler için uygulanmaz. Bu nedenle bu konuda doktorunuz size gerekli bilgiye verecektir.

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax diş kaplama yapılan diş uygulamaları ile aynıdır. Emax diş için ölçü alınıp bu ölçüler laboratuvara gönderilir. Laboratuvar ve ölçü işlemi bu anlamda çok önemlidir. Emax yaptırmak isteyen için hastaların süreci muayene ile başlar. İşlemin nasıl yapılacağı hakkında doktor tarafından bilgilendirilir. Doktor tarafından dişlerin ölçüsü alınır. Bilgisayar sisteminden alınan ölçüler daha kesinlik oluşturur. Dişler için ölçüler alındıktan sonra dişlerin fiziki haline getirilmesi çin laboratuvar ortamına gönderilir.

Dişlerin tamamen hazırlanması genellikle 3-5 arasında değişir. Bu süreç içerisinde hastaların mağdur olmaması adına geçici diş takılabilir. Bu süreçte bu dişleri kullanabilirsiniz.

Laboratuvardan gelen dişlerin hastaya takılması için hazırlanan dişlere prova yapılması gerekir. Hasta için diş konforu, çiğneme, ısırma, konuşma gibi duyular göz önüne alınarak hazırlıklar yapılmalıdır. Son aşama da ise emax kaplamalar dişlere yapıştırılır. Yapıştırılan dişler hasta da rahatsızlık oluşturulabilir. Ancak ilk etap da bu durum biraz zor olacaktır. Kullanmaya başladıkça ağız yapınız buna alışır. Bu nedenle herhangi bir problem yaşadığınız zaman doktorunuzdan gerekli desteği alabilirsiniz.